duminică, 10 noiembrie 2013

JUNIOARE III. Victorie clară cu CSŞ 2, scor 120-14

Oana Dima (în alb) a jucat perfect
Oana Dima, cu 26 de puncte, şi Livia Mariea, cu 20 de puncte, şi-au depăşit, sâmbătă, în meciul de pe teren propriu, cu formaţia CSŞ 2 Bucureşti, recordul personal de puncte marcate într-o partidă oficială. Ambele sportive au marcat mai mult decât au finalizat toate componentele grupării adverse, echipa Baschet Club Star realizând o victorie concludentă, scor 120-14, în faţa unui oponent care a încercat să limiteze cât mai mult difenţele de talie, experienţă şi combativitate. După acest rezultat, BC Star a rămas lider în clasament.

Cu opt puncte acumulate în primele patru etape, echipa Baschet Club Star conduce în clasamentul Campionatului Municipal feminin de junioare trei, acolo unde jucătoarele alb-roşii nu au cedat, până acum, niciun meci. Pe poziţia a doua se află Clubul Sportiv Şcolar 2 Bucureşti, în timp ce formaţiile Sport For All, Olimpia şi ACS Dan Dacian Sportul Studenţesc completează următoarele trei locuri. CSŞ 6 şi CSŞ 4 Bucureşti continuă pe locurile şase, respectiv şapte, în timp ce ICED şi Vilis închid ierarhia categoriei sub 14 ani în Capitală. Runda viitoare, duminică, 17 noiembrie, echipa Baschet Club Star va întâlni pe Olimpia Bucureşti, partida urmând să aibă loc fie la Şcoala 103 fie pe terenul adversarelor fetelor pregătite de Valentin Bâlă. Până la data jocului amintit, Ruxandra Mihai şi colegele sale ar putea întâlni şi pe ICED.

Statistică Echipa Baschet Club Star şi-a continuat, etapa trecută, traseul perfect în cadrul Campionatului Municipal feminin de junioare trei, acolo unde a dispus, pe teren propriu, scor 77-24, de formaţia ACS Dan Dacian Sportul Studenţesc. Detalii şi foto puteţi vedea aici...

Fără Ruxandra Mihai, menajată, şi cu Alexandra Marin prezentă pe teren doar zece minute, echipa Baschet Club Star a condus în permanenţă în meciul de sâmbătă cu formaţia CSŞ 2 Bucureşti. După numai 120 de secunde de la primul angajament, amfitrioanele au avut 9-0 iar la finalul primei perioade a fost 22-6. Până la pauza mare diferenţa a crescut continuu până la un maximum de 66 de puncte după 20 de minute, 72-6 pentru jucătoarele alb-roşii. Ritmul impus de gazde a fost cam acelaşi şi după reluare, astfel că adversarele nu au mai avut şansa de a puncta foarte des. Tabela a indicat 100-10 în minutul 30 şi apoi s-a închis la un scor destul de concludent, 120-14, rezultat care arată, în mare parte, cum s-au desfăşurat ostilităţile pe teren pe durata celor 40 de minute efective de joc.

Roxana Mihai a terminat meciul contra formaţiei CSŞ 2 Bucureşti cu un total de 32 de puncte, mai mult decât dublul punctelor totale realizate de adversare, în timp ce Oana Dima şi Livia Mariea au mai adăugat 26, respectiv 20 de puncte, ambele având un nou record al carierei la puncte marcate. Alexandra Marin a bifat, în doar zece minute, 16 puncte, cu două mai multe decât oaspetele, în timp ce Lavinia Dinu a înscris 14 puncte iar Denisa Ţurcan şi Amalia Cranta şi-au împărţit, în mod egal, 12 puncte. În următoarele trei etape, jucătoarele alb-roşii vor întâlni, în ordine, grupările Olimpia Bucureşti, CSŞ 4 Bucureşti şi CS Vilis. Până la încheierea turului, echipa Baschet Club Star va mai disputa alte două jocuri, cu CSŞ 6 Bucureşti şi cu ICED, ultima partidă fiind o restanţă la cererea oaspetelor.

Dacă doriţi să faceţi parte din lotul echipei Baschet Club Star, atât la feminin cât şi la masculin, accesaţi acest link...